W niedzielę 30 czerwca 2024 r., w parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie, swój jubileusz 60-lecia święceń prezbiteratu, przeżywał ks. prał. Józef Frąc.
Ks. Prałat święcenia prezbiteratu przyjął 28 czerwca 1964 r. we Wrocławiu, z rąk abp Bolesława Kominka. Jubileusz, obchodził w tej parafii, ponieważ w latach 1990-2014 był jej proboszczem.
Liturgii przewodniczył ks. dziekan Bogdan Żygadło. On też w wygłoszonym słowie, przypomniał drogę życiową jubilata i jego zaangażowanie w pracę duszpasterską oraz troskę, o powierzone mu świątynie, a także pracę wydawniczą (4 pozycje książkowe, dostępne m.in. w wersji cyfrowej na stronach Książnicy Karkonoskiej).
"Ks. Prałacie. Dziękując Panu Bogu dziś, za te 60 lat twojego kapłaństwa chylę czoło przed darem i tajemnicą twojego życia, przed wybraniem ciebie na sługę Jezusa. Chrystusa. I w obecności wszystkich tutaj zgromadzonych czczę w tobie Chrystusowe kapłaństwo i całuję twoje kapłańskie, namaszczone dłonie." – mówił ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, a chwilę później, wykonał ten gest wobec Jubilata.
Głos zabrał także jubilat. Dziękując za przybycie, modlitwę, życzenia i wszelkie przejawy życzliwości i pomocy, powiedział także: "Wszyscy w głębi serca przeżywamy tak trudne czasy dla ludzi wierzących. Ja nie mogę już wiele pomóc, jedynie ciągle modlić się za was, o wytrwanie wierze. Jeszcze raz proszę, zróbcie wszystko co ożywia naszą wiarę, tłumaczcie wątpliwości, wspierajcie życie wiary w waszych rodzinach. Jak Apostołowie prosimy Chrystusa: przymnóż nam wiary." – apelował Jubilat.
W dziękczynnej Mszy św., towarzyszyli Jubilatowi obok przewodniczącego liturgii, proboszcz parafii ks. dr Adam Lasek który powitał wszystkich uczestników, a dla którego była to 10 rocznica objęcia parafii po ks. Frącu; o. Kazimierz Zborowski z parafii o. Pijarów w Cieplicach, obchodzący także swój jubileusz 60-lecia święceń, oraz ks. kan. Tadeusz Dańko senior z parafii św. Wojciecha Jeleniej Górze, który obchodzi w tym roku 62-lecie kapłaństwa.
Nie zabrakło oczywiście życzeń od przedstawicieli parafii, posługujących w parafii sióstr zakonnych i indywidualnych osób.
Obecnie, ks. prał. Józef, po przejściu na emeryturę w 2014 r., mieszka w Domu Księży Emerytów w Legnicy.
Plurimos Annos!
 
Fot.: ks. Piotr Nowosielski - Niedziela legnicka
 
Fot.: AJ
 
Copyright © 2015 - 2024 Parafia pw Św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie